ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8558371
*
nr 855 8371
Spegel
förgylld, Empire-stil, höjd: 110 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 oktober 2013
kl 19:10:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 14:34:53
1
350 kr
27/10 14:52:10
2
400 kr
27/10 15:23:31
1
700 kr
28/10 10:41:06
2
500 kr
28/10 10:42:34
2
700 kr
28/10 12:00:23
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil förgylld förgyllning guldfärgad gyllene karl johan spegel speglar
-
8026 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:53
-
8025 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:51
*
Spegel
nr 855 8371
Spegel
förgylld, Empire-stil, höjd: 110 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/10 14:34:53 | 1 | 350 kr |
27/10 14:52:10 | 2 | 400 kr |
27/10 15:23:31 | 1 | 700 kr |
28/10 10:41:06 | 2 | 500 kr |
28/10 10:42:34 | 2 | 700 kr |
28/10 12:00:23 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil förgylld förgyllning guldfärgad gyllene karl johan spegel speglar
-
8026 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:53 -
8025 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:51